5 tříd kompresních podkolenek, ponožek, punčoch pro vaše zdraví

Pomůžeme vám zorientovat se, komu jsou jednotlivé třídy kompresních ponožek určeny (používá se také termín kompresivní punčochy, nebo stahovací punčochy). Od prevence při léčbě otoků na cestách, přes pooperační, těhotenské a sportovní až po ty, které pomáhají proti tvorbě křečových žil.

Existují 4 základní kompresní třídy podkolenek a punčoch, rozdělené podle tlaku, kterým působí. Tyto 4 třídy doplňují punčochy podpůrné.

Preventivní punčochy, podpůrná komprese

Komu, nebo k čemu jsou určeny?

Tyto podkolenky a punčochy oceníte při dlouhém cestování, proti pocitům těžkých nohou a hrozícím otokům. Využijí je zvláště nastávající maminky v těhotenství, nebo sportovci při vyšší sportovní zátěži.

Kolik stojí?

Na tyto punčochy není příspěvek ZP – cena se pohybuje od 150 Kč (podkolenky, stehenní punčochy, punčochové kalhoty)

Kompresní punčochy I. třídy

Komu, nebo k čemu jsou určeny?

Kompresní podkolenky a punčochy I. třídy (odpovídá tlaku 18-21 mm/Hg) využijete při prevenci, nebo jako konzervativní léčbu prvních projevů žilní nedostatečnosti. Provázeny jsou pocitem únavy, tíhy a napětí v nohou, občasným otokem nohou, nebo při léčbě mírnějších forem křečových žil a počínajících těhotenských křečových žil. Také jako prevence žilních trombóz.

Kolik stojí?

Na tyto punčochy není příspěvek ZP – cena se pohybuje od 150 Kč (podkolenky), za cca 250 Kč samo držící punčochy

Kompresní podkolenky Kompresni ponožkyKompresní návlek

 

Kompresní punčochy II. třídy

Komu, nebo k čemu jsou určeny?

Kompresní punčochy II. třídy mají střední kompresi (odpovídá tlaku 23-32 mm/Hg) vhodnou pro léčbu varixů. Vhodné pro konzervativní léčbu i po zákrocích (chirurgické odstranění nebo sklerotizace), dále při léčbě trombóz a povrchových zánětů žil.

Kolik stojí?

Kompresní punčochy II. třídy jsou volně prodejné, ale jako zdravotnickou pomůcku je může předepsat praktický i odborný lékař. Pak je z části, nebo plně jednou za 6 měsíců proplácí ZP. Lýtkové od 400 Kč, stehenní od 500 Kč.

Kompresní punčochy III. třídy

Komu, nebo k čemu jsou určeny?

Kompresní punčochy III. třídy mají již silnou kompresi (odpovídá tlaku 34-46 mm/Hg) a nosí se při těžkých stadiích chronické žilní nedostatečnosti provázené otoky. Působí také proti tvorbě nových křečových žil. Využívají se pro léčbu posttrombotického syndromu. Po lymfatických drenážích pomáhají významně bránit návratu lymfy do místa otoku.

Kolik stojí?

I kompresní punčochy III. třídy jsou volně prodejné a jako zdravotnickou pomůcku je ale může předepsat odborný lékař. Pak je z části, nebo plně jednou za 6 měsíců proplácí ZP. Lýtkové od 400 Kč, stehenní od 500 Kč.

Kompresní punčochy IV. třídy

Komu, nebo k čemu jsou určeny?

Kompresní punčochy IV. třídy disponují velmi silnou kompresí (odpovídá tlaku >46 mm/Hg). Punčochy této třídy by měl doporučit odborný lékař např. při léčbě lymfatických otoků, nebo pro těžká stadia chronické žilní nedostatečnosti provázené otoky.

Kolik stojí?

Na kompresní punčochy IV. třídy vystavuje poukaz pouze odborný lékař (internista, dermatolog, chirurg, angiolog). Hradí je ZP, ale zároveň je většinou nutné schválení takové pomůcky revizním lékařem pojišťovny.

Jsou kompresní – stahovací punčochy určeny pro vás?

  • Myslete na ně preventivně vždy, pokud některý z vašich předků měl potíže s křečovými žilami.
  • Použijte je, pokud máte v noci křeče a pocit oteklých nohou. Pomohou vám již při prvotních pocitech tíhy, nebo napětí v nohou.
  • Pomohou, pokud vás trápí brnění a projevy, jako jsou například křečové žíly, otoky, kožní změny. V případě bércového vředu způsobeného poškozením žilní stěny se poraďte raději s lékařem.
  • Podle typu problému se volí jednotlivé třídy komprese.

 

Co můžete očekávat od kompresních - stahovacích punčoch

  • Patříte-li ke skupině, která má genetické předpoklady pro vznik křečových žil, používejte podpůrné punčochy, nebo kompresní ponožky I. třídy – podkolenky preventivně.
  • Kompresní punčochy nevyléčí už vzniklé křečové žíly, zabrání však jejich dalšímu zhoršování. Pomohou zakonverzovat stávající stav.
  • Punčochy musíte nosit pravidelně. Punčochy v šuflíku vám nepomohou.

 

Jak fungují kompresní punčochy

  • Podstatou komprese je vytvořit dostatečný tlak na stěnu povrchových a hlubokých žil končetin
  • Pak nedochází k zadržování krve a usměrní se její tok pouze směrem k srdci.
  • Zúží se průměr žíly, následkem čehož dojde ke zrychlení a usměrnění průtoku krve v žilách.